هیئت‌های مذهبی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی هستند

بُنا: رییس شورای هیئات مذهبی استان بوشهر گفت: هیئت‌های مذهبی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران هستند. BONA.IR

به گزارش خبرنگار «سایت خبری تحلیلی بُنا»، حــامــد فــکــوری در اختتامیه جلسه نشست با هیات‌های مذهبی استان که در شهر بوشهر برگزار شد، در سخنرانی خود با موضوع تهاجم فرهنگی دشمن و نقش هیئت‌ها در مقابله با آن اظهار داشت: متأسفانه آنقدر که دشمنان ما به هیئت‌ها توجه کرده‌اند ما از آن غافل بوده‌ایم.

وی با تقسیم تهدیدات در دنیای امروز، گفت: ‌تهدیدات اصولاً به 3 دسته تهدیدات سخت، نیمه‌ سخت و تهدیدات نرم تقسیم می‌شود که امروز تهدیدات نرم دشمنان بیشتر متوجه کشور ما است.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای سالجاری، گفت: ایشان تهدیدات را در 3 دسته اقتصادی، ممانعت از پیشرفت علمی و عملیات تبلیغی و روانی دشمنان برشمردند، اما تبلیغات روانی و تهدیدات نرم را به عنوان مهم‌ترین تهدیدی که امروز کشور را تهدید می‌‌کند، دانستند و همه را به مقابله با آن توصیه کردند.

حــامــد فــکــوری با اشاره به هفت حوزه ابزاری و هفت مقصد و هدفی که دشمنان در تهدیدات نرم دنبال می‌کنند، گفت:‌ یکی از ابزارهای دشمنان در تهدیدات نرم کار ویژه‌های مربوط به عملیات روانی است که به صورت یک اصل و چارچوب معین در تمام حوزه‌ها چتر خود را گسترانده است.

رییس شورای هیئات مذهبی بوشهر با اشاره به هفت هدفی که دشمنان با استفاده از تکنیک‌ها در جنگ فرهنگی آن را دنبال می‌کنند، گفت: توسعه انحرافات و مفاسد اخلاقی، ایجاد انحراف و تغییر در باورهای دینی و اعتقادی، پوچ‌گرایی و ایجاد یأس و ناامیدی، ترویج فرهنگ غربی، لیبرالیسم فرهنگی و در واقع سکولار کردن جامعه، فرقه‌گرایی، تشدید اختلافات مذهبی،‌ ازدیاد و نشر خرافات دینی و عرفان‌های غیردینی و ایجاد بدبینی نسبت به متولیان دین و شریعت و مسئولان سیاسی کشور را از مهمترین اهداف دشمنان در تهدیدات نرم یاد کرد.

وی در ادامه افزود: دشمنان در فکر آن هستند که با رسیدن به این هفت هدف به مقصد نهایی خود یعنی تغییر هویت نظام اسلامی از درون برسند.

وی با اشاره به برخی از اتفاقات فرهنگی نوظهوری که در جامعه بوجود آمده است، گفت:‌ در عرصه اجتماعی دیده می‌شود برخی نکات بسیار بدیع و نوظهور است و حتی برای متولیان فرهنگی محل تعجب است که می‌توان به ترویج مسیحیت و رشد پدیده شیطان ‌پرستی اشاره کرد.

حــامــد فــکــوری با اشاره به فعالیت 4 شبکه سحر، جام‌جم، العالم و پرس‌تی‌وی، گفت: دشمنان برای رسیدن به اهداف خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما ما فقط با 4 شبکه ماهواره‌ای کار فرهنگی خود را دنبال می‌کنیم که این حجم به هیچ وجه کافی نیست.

رییس شورای هیئات مذهبی استان بوشهر گفت: مأموریت‌ شبکه‌های تحت حمایت صهیونیست و آمریکا بیشتر در سه حوزه سیاسی، فرهنگی و عقیدتی است که بخش عمده‌ای از ماموریت و جهت‌گیری آن‌ها عموماً‌ رواج و گسترش شایعه است.

فکوری هیئت‌های مذهبی را یکی از سرمایه‌های‌ فرهنگی نظام جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: این سرمایه عظیم مورد غفلت از سوی دستگاه‌هایی همچون شورای عالی فرهنگی، وزارت ارشاد و حتی سازمان تبلیغات اسلامی که وظیفه ذاتی حمایت از آنها را دارد، واقع شده است و هنوز کار جدی و مؤثری در زمینه حمایت از هیئت‌های مذهبی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به غفلت دستگاه‌های متولی و فرهنگی در زمینه هیئت‌های مذهبی، گفت: دشمنان نظام بویژه آمریکا گاهی خیلی بهتر از این دستگاه‌ها نقش هیئت‌ها را در شکل‌گیری حرکت‌های فرهنگی شناخته‌اند و برای آن تحقیق و پژوهش و برنامه‌ریزی کرده‌اند، مشخص است که آنها در دشمنی و عناد خود درک و فهم خوبی از اثرگذاری هیئت‌ها پیدا کرده‌اند.

رییس شورای هیئات مذهبی استان بوشهر به کتاب «طرح تفرقه و منزوی کردن دین»‌ اشاره کرد و گفت: در یکی از فصول این کتاب که مدتی پیش در آمریکا منتشر شد، مایکل برانت عضو ارشد بخش شیعه‌شناسی سازمان سیا مصاحبه‌ مفصلی درباره کارهایی که آنها در زمینه شناخت شیعه و نقاطی کلیدی و حساسی که می‌تواند از آنجا حرکت‌های نرم خود را انجام دهد، صحبت کرده است.

فکوری گفت:‌ برانت در بخشی از این مصاحبه گفته است که ابتدا 40 میلیون دلار برای این هدف مصوب کردیم و کار را در سه بخش جمع‌آوری اطلاعات، اهداف میان‌مدت و بلندمدت و در نهایت سرنگونی نظام اسلامی ایران دنبال کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: آنها به صراحت گفته‌اند که در تحقیقات اولیه در جمع‌آوری اطلاعات توانسته‌اند با اطلاعات به دست آمده چندین پایان‌نامه دکتری تهیه کنند و در نهایت دو عنصر مرجعیت و مراجع شیعه و روحانیت و عاشورا و عزاداری‌ها و هیئـت‌های مذهبی را به عنوان عواملی که می‌توان به وسیله ضربه‌زدن به آنها به اهداف نهایی به خود برسند، معرفی کرده‌اند و به این وسیله مشخص می‌شود آنها بخوبی توانسته‌اند نقش هیئت‌های مذهبی و روحانیت را در شکل‌گیری حرکت‌های ضد خود را شناسایی کنند.

وی ضمن توصیه به مسئولان جهت رسیدگی بهتر به وضعیت هیئت‌های مذهبی و حمایت مادی و معنوی از آنها گفت: غفلت از ترویج و تعمیق هیئت‌های مذهبی و صیانت از اصالت و اثر گذاری‌شان در فرهنگ عمومی جامعه خسارت بزرگی است.

حــامــد فــکــوری با اشاره به حرکت خوبی که هیئت‌های مذهبی به عنوان یک سنبل فرهنگی ظرف چند سال گذشته در امر ترویج فرهنگ شیعی صورت داده است، گفت:‌ البته یکی از درس‌هایی که باید مسئولان هیئت‌ها به آن توجه بیشتری کنند، این است که تعاملات بین افراد و مخاطبین و حاضرین در این محافل زیاد شود و به گونه‌ای نباشد که فقط مردم مستمع باشند. باید به نوعی یک ارتباط و جریان دوسویه شکل گیرد تا علاوه بر اثرات تبلیغی بتوان از این تعاملات و ارتباطات در تقویت حوزه‌های اجتماعی هم بهره برد.

/ 0 نظر / 19 بازدید