جم نیز بزرگانی دارد

در میان نام‌هایی که از بزرگان استان نوشته شده است و حدود نیمی از آن نیز توسط بنیاد ایران شناسی شعبه‌ی بوشهر تهیه شده است نام هیچ‌یک شخصیت‌های بزرگ دیروز و امروز شهرستان جم به چشم نمی‌خورد.


چگاسه: مسعود شکوهی عضو شورای اسلامی شهر بوشهر در وبلاگ خود از پیشنهادی به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی این شورا برای ساخت تندیسی از مشاهیر و مفاخر استان و نصب در یکی از پارک‌های بوشهر خبر داده است.

در میان نام‌هایی که از بزرگان استان نوشته شده است و حدود نیمی از آن نیز توسط بنیاد ایران شناسی شعبه‌ی بوشهر تهیه شده است نام هیچ‌یک شخصیت‌های بزرگ دیروز و امروز شهرستان جم به چشم نمی‌خورد.

متن نوشته شده در وبلاگ مذکور به این شرح است:

از جمله پیشنهادات ارایه شده به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا یکی هم طراحی و ساخت تندیس مشاهیر و مفاخر استان و نصب در یکی ازپارک های شهر است. معرفی بزرگان و مفاخر استان به طور قطع در معرفی و شناساندن هر چه بهتر الگوهای موفق در میان جوانان مشتاق پیشرفت تأثیر انکار نا پذیری خواهد داشت. برای این کار پس از طرح موضوع در کمیسیون و تصویب کلیات آن، جهت تعیین اسامی مکاتبه ای را با بنیاد ایران شناسی شعبه ی بوشهر انجام دادیم که این بنیاد نیز ۱۳ نفر را به کمیسیون اعلام نمود. با توجه به این که احساس می شد تعداد مشاهیر و بزرگان استان بیش ازاین تعداد باشد مجددا فراخوانی دادیم و تعدادی اسامی دیگر جهت اضافه شدن به این جمع پیشنهاد گردید. کمیسیون فرهنگی مجددا برای تعیین اولویت ها وساخت تندیس ها تشکیل جلسه داد ومقرر گردید اسامی پیشنهادی پس از بررسی مجدد با توجه به تقدم و تأخر زمانی و نیز سوابق و خدمات آنان به دو بسته ی جداگانه تقسیم بندی و پس از تصویب شورا جهت اجرا به شهرداری ابلاغ شود. شما هم اگر افرادی را در استان می شناسید که در طول حیات خود منشآ خدمات و آثار موثری بوده اند با ذکر دلایل اعلام نموده و با این کار خود کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بوشهر را در معرفی و تکریم بزرگان و نخبگان استان یاری نمایید. ذکر این نکته را ضروری می دانم که اسامی اعلام شده صرفا در حد پیشنهاد بوده و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا تصمیم گیری نهایی در مورد آن را به کمیته ای تخصصی واگذار و پس از تآیید جهت تصویب به شورا ارسال خواهد نمود. بدیهی است ذکر این اسامی به منزله ی تأیید و یا رد هیچ یک از آنان نخواهد بود. اسامی برخی از افراد پیشنهادی که تا کنون به این کمیسیون ارسال گردیده به شرح زیر است :


۱- سید مرتضی مجتهد اهرمی (علم الهدی) ۲- آیت ا… سید عبدا… مجتهد بلادی بوشهری ۳- میرزا اسدا… مباشر دشتی ۴ - شهید رییسعلی دلواری ۵ – شهید علیرضا ماهینی ۶- شهید صادق گنجی ۷- محمد رضا نعمتی زاده ۸-منوچهر آتشی ۹ - محمد باقر تنگستانی ۱۰- ناخدا عباس دریانورد ۱۱- علی مراد فراشبندی ۱۲- میرزا حسین معتقد اهرمی (ریشهری ) ۱۳- سید محمد حسن نبوی ۱۴- شهید ابو تراب عاشوری ۱۵- سید جعفر حمیدی ۱۶- شیخ محمد حسین برازجانی ۱۷-ایرج شمسی زاده ۱۸- علی دشتی ۱۹- رسول پرویزی ۲۰- شیخ عبدالکریم سعادت ۲۱- شیخ محمد حسین سعادت ۲۲- علوی بهبهانی ۲۳- ملا حسن کبگانی ۲۴- محمد خان دشتی ۲۵- جمال خان ۲۶- میرزا جعفر خان حقایق نگار خورموجی ۲۷- فایز ۲۸- مفتون ۲۹- آیت الله شریعت دیلمی ۳۰- ملک التجار بوشهری ۳۱- حاج رئیس ۳۲- خالو حسین بردخونی ۳۳- شیخ جبار منصوری ۳۴-علی اسماعیل (علی سمیل ) فخرایی-۳۵ شیخ حسین چاهکوتاهی ۳۶- محمود مشفقیان ۳۷- شهید محمد خان غضنفرالسلطنه برازجانی ۳۸- صادق چوبک ۳۹ – فرج ا… کمالی ۴۰ – عبدالرحیم جعفری

حال 3 سوال از بنیاد ایران‌شناسی شعبه بوشهر مطرح می‌شود که احتمالاً دلیل عدم معرفی بزرگان جم از سوی این بنیاد جواب مثبت یکی از این سؤال‌ها است؟

1. از آنجا که نام این بنیاد ایران‌شناسی است آیا جم را جزئی از ایران به حساب نمی‌آورید؟

2. از آنجا که این اسامی توسط شعبه‌ی بوشهر این بنیاد تهیه شده است آیا جم را جدای از استان بوشهر می‌دانید؟

3. آیا شهرستان جم را خالی از نام و آوازه‌ی مشاهیر و مفاخر دیدید و کسی را در حد این دو صفت از جم نیافتید؟

در میان اسامی معرفی شده توسط این عضو شورا نیز که ظاهراً پس از فراخوان! بدست آمده‌اند نامی از مفاخر و مشاهیر جم نیست. امید است به زودی این کاستی رفع و شبهات احتمالی مبنی بر وجود تعمد در حذف اسامی بزرگان جم به وجود نیاید

/ انتهای پیام

Bona.ir Boushehr News Agency

/ 0 نظر / 145 بازدید